RFID technológia használata mosodákban
A technológia alapja egy saját áramforrással nem rendelkező (passzív) mikrocsip egy illesztett rádióantennával – ezt nevezzük tagnek vagy transpondernek, magyar szóval címkének – illetve egy rádiófrekvenciás adó-vevő egység – reader, olvasó – kapcsolódó antennával. A két egység között rádióhullámok segítségével zajlik a kommunikáció.
A ma már hagyományosnak nevezhető technológia egy újabb és egyre több lehetőséget kínál felhasználóinak csökkenő árak mellett.
A hagyományosnak mondható mosodai alkalmazásokban, leggyakrabban HF tageket használnak. A logisztikai alkalmazások igényei azonban olyan UHF címkék megalkotását is kikényszerítették, melyek a textil logisztika számára új lehetőségeket nyitnak meg.
A mosodai vagy textil kölcsönzés minden átadás átvételi helyén RFID jelölő segítségével automatikus azonosítás történik, megtakarítva ezzel a textilek egyenkénti átszámolását
Az eszközök:
Labels
Ezek kerülnek az egyes megjelölni kívánt lepedőkbe, ruhákba, stb. A rögzítésre több lehetőség is van, bevarrhatók egy kis „zsákkal” együtt, némely tag olyan mint egy gomb így közvetlenül bevarrható, valamelyik bevasalható. De a mosandó anyagokon kívül jelölhetők a szállító konténerek is akár, ezkhez külön fémes tagre van szükség.
Olvasók
Alagút olvasó
Ez szolgál a zsákos szennyesruha azonosításra. Beépített futószalaggal rendelkezik, a szalagra helyezett zsák áthalad az alagúton és leolvasásra kerülnek a ruhákban található tagek.
Asztali olvasó (lapolvasó):
Ez a rendezett, sorba rakaott kivasalt ruhák azonosítására szolgál a "tiszta" oldalon, olvasási távolsága kb 30 cm, szerkezetében egyszerűbb így olcsóbb szerkezet mint az alagút olvasó, gyakorlatilag egy sík asztalfelület (akár bútorba építhető, vagy különálló egység) mely a rá helyeztett ruhába varrt tageket azonosítja.
Konténerolvasó
A konténerekben elhelyezett zsákok leolvasására (csak UHF verzió)
Kézi olvasók
Jellemzően Android operációs rendszerrel ellátott eszközök többnyire UHF frekvenciatartományban üzemelnek de létezik HF verzió is mely WiFi-n keresztül csatlakoztatható egy laptophoz, mobiltelefonhoz.
Kezelő szoftver
A SmartFreq Kft által fejlesztett szoftver kezeli az RFID eszközöket és feldolgozza az azokból érkező adatokat. A szennyes ruha bevételnél és tisztaruha kiadásnál listát készít a leolvasott eszközökről, melyet manuálisan kiegészíthetünk.
Az átadásról bizonylat nyomtatható és elmenthető az adatbázisban. Hibás bizonylat stornózható a szigorú bizonylatolási rend szerint. A szoftver illeszthető más informatikai rendszerekhez, eszközgazdálkodási vagy vállalatirányítási eszközökhöz.
A szoftvert a Megrendelő kívánsága szerint képesek vagyunk testre szabni, kibővíteni, átalakítani egyedi egyeztetés alapján.
Kinek ajánjuk a technológiát?
- Ipari mosodák
- Textil (munkaruha) kölcsönző cégek
- Egészségügyi intézmények,
- Idős otthonok
- Hotelek, vendéglátóipar
- Saját munkaruházattal rendelkező cégek
Milyen textilek követésére szolgál?
- munkaruházat (egyenruhák, köpenyek)
- ágyneműk (lepedő, párnahuzat,…)
- Egyéni védőfelszerelések
- Egyéb ruházat
- Szőnyegek, felmosók
Mindezek lehetővé teszik hogy a hatékonyság növelésen túl további előnyökhöz jusson a felhasználó, lehetővé válik mosási ciklusok követése, pontos átadás-átvételi szállítólevél előállítása, ruhák kiadása személyeknek, állományvédelem, valós idejű leltár és sok egyéb.
Az RFID-val támogatott textilazonosító-rendszer működése, funkciói
A textíliák azonosítása rendszerint két ponton történik a folyamatban:
Szennyes ruha azonosítás
Az esetleg fertőző szennyes ruhák számlálása kellemetlen, nehéz fizikai munka; ráadásul az átvevő és az átadó közös jelenlétét és figyelmét igényli a teljes számolás alatt.
Ezt a feladatot könnyíti meg az RFID antennákból épített alagút olvasó. A bekötött szennyeszsákot egy gyors mozdulattal áttolva az alagúton a szennyes automatikusan azonosításra kerül.
A kezelő felületen nyomban megjelenik az azonosított textília típusa és darabszáma. A „Bizonylat nyomtatása” gombra kattintva az olvasás eredményét rögzítjük az adatbázisba és kinyomtatjuk a beállított számú szigorú elszámolási bizonylatot.
A szállítmány átadás-átvételét igazolhatják a felek aláírásukkal, RFID azonosító kártyával, PIN kód megadással vagy ezek tetszőleges kombinációjával.
Az RFID azonosító kártyához nincs szükség külön olvasó egységre, az olvasást akár az alagút olvasó is elvégzi. Ezzel a szennyes átadás – átvétel megtörtént, a textíliák a mosoda felügyeletébe könyvelődtek.
Tiszta ruha kiadás
A folyamat nagyban hasonlít az előzőhöz. Nincs szükség a ruhák átszámolására, az asztalon a jelölt négyzetre helyezve a textileket az olvasó azonnal beazonosítja. Az olvasás eredménye a szennyes átvételéhez hasonló módszerrel hitelesíthető, ezzel a kiadás megtörténik.
A textilazonosító-rendszer elemei
A mosodai RFID rendszer 4 alapvető komponensből áll, amelyek együttese valósítja meg a kívánt textilkövetési funkciókat.
1. A textilekhez különféle módokon rögzített RFID azonosító eszközök (tagek).
2. A bevételi és kiadási helyeken elhelyezett RFID olvasók és azok antennái.
3. Az olvasókat kezelő szoftver, ami megjeleníti, szűri, értelmezi az olvasók által szolgáltatott adatokat.
4. A (legtöbbször a kórház által üzemeltetett, karbantartott adatbázis), amely a megbízható adattárolást szolgálja.
A működéshez minden textíliába egy RFID jelölőt kell tenni, bevarrva vagy belesütve (gumiszőnyegeknél vulkanizálva).
Az RFID jelölő különböző méretekben beszerezhető, a leggyakrabban használt változat HF verzió esetén: 15 mm átmérőjű, 2,8 mm vastag. UHF verziók kb 60-100mm hosszúak, 7-15mm szélesek, chip körüli vastágságuk kb 2-3mm. A jelölők egyedi és módosíthatatlan azonosítót tartalmaznak, mellyel minden egyes textilt egyedileg jelölhetünk, így életútját, használatát, állapotát nyomon tudjuk kísérni. A jelölők kifejezetten mosodai alkalmazásra lettek kifejlesztve (mosást, vasalást, szárítást is bírják), maximum 220°C hőmérséklet és akár 60 bar nyomás, minimum 200 mosási ciklusra méretezve.
További eszközök
A jelölt textilek gyors azonosítására kézi olvasót is használhatunk, USB, Wifi vagy Bluetooth-os adatkapcsolattal. A mobil azonosítás történhet RFID olvasóval kiegészített PDA val is.
Az RFID azonosítók leolvasását legtöbbször két olvasási helyen 1-1 RFID leolvasó berendezés és azok antennái végzik. Az áruátvételen működő olvasó antennája különleges, alagút kiképzésű, amely kialakítás célja az, hogy a zsákokban rendezetlenül, véletlenszerű szögben álló RFID azonosítókat is megbízhatóan beolvashassa az olvasó berendezés. Az árukiadásnál az antenna az asztalba került beépítésre, a vízszinteshez közeli helyzetben álló RFID eszközöket képes olvasni, az összehajtogatott ruhaneműkben így is állnak a címkék.
Az összes regisztrált folyamat minden adata adatbázisban tárolódik. A kezelő szoftverből különböző lekérdezések indíthatók, percre kész leltár, elszámolás, munkafolyamatok, statisztikák, „elveszett” textilek, statisztikák, elszámolások és elemzések stb. céljából.
Szoftver
A szoftver feladata a mosodai áruátvétel és árukiadás támogatása, egyszerűsítése a textilekbe varrott RFID eszközök automatikus érzékelésével és a textilek számának automatikus meghatározásával. A szoftver bekéri és megjeleníti a szállítmányok adatait (textiláruk és azok darabszáma), illetve bizonylatot nyomtat a szállításról. A rendszer segítségével naprakész leltár, optimalizált eszköz menedzsment valósítható meg.
A szoftver illeszkedése a mosodai munkafolyamatokba
A szoftver bevezetésekor a mosodai munkafolyamatok a következő szakaszokból állnak:
A bevételezési oldalon:
A bevételi oldalon a ruhák zsákokban érkeznek rendezetlenül.
A szoftver indítása, bejelentkezés és új bizonylat összeállításának elkezdése után a mosodai alkalmazott a zsákokat áttolja egy olvasó alagúton. Ebben az alagútban a ruhaneműkbe varrott RFID azonosító eszközök leolvasása megtörténik, a szoftver pedig megjeleníti a megszámolt áruk típusát és számát. A mosodai alkalmazott ezek után megadja a számítógépnek a szállító kórházi osztály nevét. Ezt egy legördülő menüből történő választással teszi.
Ezek alapján az adatok alapján a szállítólevél nyomtatása megkezdhető. A nyomtatandó példányok száma, illetve a megjegyzés rovat (az adatbázisban nem kerül eltárolásra) tartalma elektronikusan kitölthető. A kinyomtatott szállítólevelet mind a szállító osztály, mind az átvevő mosodai alkalmazott aláírásával hitelesíti.
A kiadási oldalon:
Az árukiadásnál szintén bejelentkezéssel kezdődik a folyamat. A kiadási folyamat indítása után a ruhaneműket összehajtogatva, adott magasságú egységenként az árukiadó pultra helyezi az alkalmazott. Az asztallapba beépített antenna a ruhákban lévő RFID chipeket leolvassa, a kiadásra kerülő
árukat pedig a képernyőn listázza. A ruhaneműket elszállító osztály kiválasztása után a bevételezéshez hasonlóan bizonylat nyomtatandó, amit a felek aláírásukkal hitelesítenek.
Nagy tömegű textiláru kezelése RFID-val
A szennyes textiláru tisztítása történhet saját vagy külső szerződött fél szolgáltatásának igénybevételével, azonban mindkét esetben igényként merül fel, hogy pontosan szeretnénk tudni az átadott és átvett textiláru mennyiségét, illetve a rendelkezésre álló készleteket. A vonalkóddal történő azonosítás megkövetelné, hogy egyenként olvassuk le az azonosító kódokat, RFID esetében erre azonban nincs szükség. Nagy tömegben, egy időben, az emberi kéz érintése nélkül leolvashatjuk az RFID azonosítókat.Egyedi azonosítás és számlálás
A textilárun mindössze egy gomb méretű RFID azonosítót (tag) kell elhelyezni, mely ellenáll a magas hőfokon történő mosásnak, vasalásnak, vegytisztításnak és fertőtlenítésnek is. Minden azonosító tag-nek egyedi azonosítója van, mely összerendelhető a nyilvántartó rendszerben az adott textiláruval. Átadáskor és átvételkor a gyűjtőzsákban lévő textilárut egy „alagút olvasón” átcsúsztatva megszámolásra kerül a benne lévő textiláru mennyisége, illetve a fajtája is azonosítható.Kézi RFID adatgyűjtővel a szennyes ruha átvétele és átadása is pillanatok alatt elvégezhető, így mindig pontosan tud elszámolni a partnereivel.Életciklus nyomonkövetés RFID-val
Munkaruházat, kórházi ruházat, ágynemű esetében fontos az adott textiláru életciklusának nyomonkövetése is. A pontos RFID nyilvántartás lehetővé teszi, hogy adott életciklusban a megadott darab selejtezésre kerüljön.Az életciklus követésével (mosási szám nyilvántartása) pontos képet kap a textiláru elhasználódásáról, mérhető az anyag minősége. Pontos képet kaphat arról, hogy a bérbeadott textiláru milyen bevételeket termel Önnek, vagy honnan kell beszereznie legközelebb a textil termékeket.Hogyan működik az RFID mosodai rendszer?
Immár kétféle, egymástól eltérő RFID technológiával is elérhető az RFID mosodai rendszerünk. A pontos feladat felmérés alapján az Ön igényei döntik el, melyik RFID technológiát alkalmazzuk. (HF vagy UHF)Az alapfunkciókra építve a rendszer egyedileg testre szabható, így pontosan azt adjuk Önnek, amire szüksége van!Alapfunkciók:
- Textil törzs, melyben minden tételt egyedileg rögzíteni kell
- RFID tag írás és összerendelés — minden tétel egyedi azonosítót kap
- Dolgozói törzs
- Munkafázisok (amennyiben monitorozni szeretné a munkafolyamatokat, mérni a teljesítményt)
- Textil átvétel (lehet két fázisú: ügyfél telephelyen átvétel mobil adatgyűjtővel, majd mosodai átvétel)
- Válogatás, selejtezés, aktiválás, stb.
- Textil kiadás (szintén akár két fázisban is rögzíthető)
- Riportok
Kinek ajánljuk az RFID mosodai rendszert?
- Textil vagy munkaruha bérbeadással foglalkozó vállalkozásoknak
- Munkaruházat nyilvántartására (a szennyes ruha gyűjtőkonténer bedobónyílásába helyezhető az alagút)
- Ipari mosodai szolgáltatást végző vállalkozásoknak
- Hotel és vendéglátóipari vállalkozásoknak textiláru kezelésre